HTC Desire S a JellyFireBean v2
Po krátkej odmlke som sa vrátil k pokusom s mojou staronovou HTC Desire S. Prečo vrátil? Dôvodov bolo viacero, no hlavným bol znova čas. Už krátko po kúpe som upgradoval pomocou oficiálnej RUU na Android 4.0.1 ICS. No napriek nepopierateľne novšiemu dizajnu a funkcionalite mi akosi stále chýbala tá voľnosť, ktorú som si mohol užívať s CyanogenMod 7.2 na starom Wildfire S. A ani rýchlosť odozvy systému už nebola to, na čo som bol zvyknutý z predošlej verzie oficiálnej HTC RUU založenej na Androide 2.3.5 Ginger Bread.
Nepomohlo ani rootnutie a vyčistenie od nepotrebného balastu predinštalovaných čačiek. Takže nasledoval NANDROID backup a prvý pokus o flash alternatývnej ROM. Na moje prekvapenie to ale skončilo fiaskom. Teda zaseknutím hneď po zmiznutí obrazovky s logom HTC. Ďalšie pokusy nepriniesli žiaden pokrok. Všetko končí rovnako.
Vyhľadávanie na internete dlho neposkytovalo žiadne vysvetlenie. Akoby som bol jediný s týmto problémom. Až keď som to už chcel na nejaký čas znova nechať tak, v jednom z podrobných postupov na flashovanie som našiel niečo, čo sa od tých ostatných mierne lýšilo. Paradoxne to bol postup na flashovanie ROM pre staršiu HTC Desire. Finta spočíva v tom, že po nahratí požadovanej ROM cez ClokworksMod tak ako to je všade popisované je následne potrebné ešte zo ZIP súboru ROMky vybrať súbor boot.img a za pomoci programu fastboot ju príkazom 'fastboot flash boot boot.img' nahrať do telefónu trochu okľukou.
No a tak sa paradoxne na mojej postaršej HTC Desire S objavil Android vo verzii 4.2.2, ktorú ešte nemá ani väčšina ďaleko novších zariadení.
Voľba padla na túto ROM. Hlavne z dôvodu stability deklarovanej autorom, členom XDA Developers teamu vampire36. Je kombináciou ROMiek CodeFireX a Flinny's AOSP (CyanogenMod 10.1). Môžem potvrdiť, že stabilita je naozaj ukážková. No i jedna z mála nevýhod a síce spomalenie reakcií hlavnej kamery sa u mňa prejavuje. Čo síce ani z ďaleka nie je také zlé ako to bolo pri stock RUU starého Wildfire S ale i tak to trochu zamrzí. Naozaj nechápem prečo je to pri alternatývnych ROM pre zariadenia od HTC skoro pravidlom. Má to asi čo do činenia s uzavretosťou kódu ovládačov kamier. To je ale iba môj laický názor.
Nebudem tu opisovať výhod a funkcie Androidu 4.2.2. Toto sú už dostatočne známe fakty veď už o pár dní 15. mája 2013 sa očakáva uvedenie verzie 4.3. Poviem len, že pre mobilný telefón netradične sa v tejto ROM nachádza možnosť vytvárania používateľských kont tak ako sme na to zvyknutý pri desktopových OS. Pravdou je, že na tabletoch by to malo väčší význam, no i na telefóne to určite odceníte. Hlavne ak chcete oddeľovať pracovné a súkromné prostredie, či jednoducho mať k dispozícii inú sadu programov, alebo prostredí.
Ďalšou z vlastností, ktorú som si obľúbil už na WFS je možnosť manuálne doladiť pracovnú frekvenciu procesora a spôsoby jej škálovania. HTC Desire S si s radosťou nechá páčiť pretaktovanie až o extrémnych 60% na frekvenciu okolo 1.6GHz. Je pravda, že v takomto režime neúmerne nasáva šťavu z batérie a zahrieva sa, čo z nej robí reálne nepoužiteľné nastavenie. Ale vyzerá to veľmi dobre keď v benchmarku Antutu hravo preskočí aj Samsung Galaxy S, disponujúci o generáciu novším procesorom architektúry ARMv8. To ale zvládne po pár ďalších úpravách aj na frekvencii 1.4GHz. Tá je k batérii oveľa citlivejšia a tak aj reálne použiteľná. Ja som sa v konečnom dôsledku ale rozhodol zostať na rozumných 1.2GHz. Výkon je stále citeľne vyšší ako pri štandardnom 1GHz a na batérii sa to nijak zvlášť nepodpisuje. Zároveň som ale dvihol aj spodnú hodnotu z 245MHz na 368MHz. Znova bez vplyvu na výdrž a s citeľne lepšími reakciami pri prebúdzaní systému z idle módu.