Telemetria Raspberry Pi na webe - PHP skript

Už nejakú dobu mám na web servri môjho Pi-Co servra skript monitorujúci základné životné funkcie môjho superstroja. Nie je to môj výtvor, no keďže medzičasom sa pôvodný zdroj akosi rozplynul a nie je viac na internete zastihnuteľný, dávam pôvodný zdoják tu na stiahnutie pre každého potencionálneho záujemcu. Neskôr pridám aj verziu upravenú pre Raspberry Pi2....Až ju nájdem.

Telemetria PHP Skript

Pi-co

Raspberry Pi. Fenomén post PC éry, ktorý som začal zbežne sledovať už v dobe pred jeho vznikom. Projekt založili a dodnes vedú ľudia blízky akademickej obci. Ľudia s ideálmi kvetinovej éry a predstavou, že vedomosti a teda aj šanca na lepší život patria všetkým. O to by snáď ani tak veľmi nešlo. S touto myšlienkou sa nedá nesúhlasiť. Teda aspoň nie bez rizika spoločenského odsúdenia. Dnes má kadejaká pochybná verejná osobnosť plné ústa filantropie a charity. Málokto ale dával v dobe mnohojadrových procesorov, viackanálovej a mnohogigabajtovej RAM, či terabajtových úložísk šancu počítadielku s tak mizivými špecifikáciami. Priznám sa, že sprvu ani ja. A ajhľa. Ku dnešnému dňu sa ich predalo cez 2 milióny kusov.
Ak sa nad čislami schovanými za chutným názvom (Čo už. Mám holt maliny rád. Tie lesné obzvlášť) Raspberry Pi hlbšie zamyslíme, tak zrazu až tak úboho to nevyzerá.

CPU - ARM1176JZF-S (ARMv6k) 700 MHz
Oficiálne benchmarky hovoria o 847 MIPS a 58 MfLOPS
RAM - 512MB
Úložisko - 8GB SDHC karta

CPU - AMD 5x86 133MHz@160MHz
Benchmark 84,5 MIPS a 25MfLOPS
RAM - 32MB
Úložisko - 120MB PATA 5400RPM HDD

Tak a teraz si pár ľudí poklepe po hlave čo tu trepem ku Raspberry Pi dekády starú mašinu. No pravda je taká, že mnoho ľudí nechápe súvislosti v oveľa zrejmejších veciach. Tá druhá mašina je môj historický kúsok z dôb, keď som chodil ešte na strednú a v začiatkoch vysokej školy. S odretými ušami pri plnej záťaži zvládala dekódovať MP3 v stereo Hifi kvalite. Nič iné sa popri tom robiť nedalo. No keď som sa práve nekochal komprimovanou hudbou z 3W plastových reproduktorov, tak som na nej pastlil prvé web stránky alebo robil 3D grafiku v NURBS Rhinoceros a 3D Studio MAX. A to často čumeli aj spolužiaci s o dve generácie novšími mašinami čo som s tým dokázal. Obzvlášť keď to bežalo na Windows 95 a vďaka bohu čoskoro potom na W98. No a popri tom som samozrejme ešte na našej lokálnej sieti ukecal pár dobrovoľníkov, ktorý si nahodili tiež 3D Studio MAX a poskytovali mi výkon svojich mašiniek na distribuované raytracing renderovanie. Na pozadí bežal FTP server a IRC klient.

Prečo to vlastne takto sentimentálne rozpisujem? Teraz už asi pár ľuďom začína dochádzať, že to s tým výkonom Pi ale vôbec nie je také zlé. Zlé to je s fantáziou, predstavivosťou a hlavne trpezlivosťou užívateľov rozčičíkaných megavýkonom svojich dnešných počítadiel. S ľútosťou musím konštatovať, že čim máme na, alebo pod stolom výkonnejší stroj, tým horší je pomer výkonu zostavy k efektívnosti práce. Veď v podstate na tých mašinkách robíme presne to isté ako pred pätnástimi rokmi na tých vtedajších. Väčšinou dokonca ešte menej. Akurát, že je okolo toho viac počítania a stukania, že máme ešte menej voľného času.

Vďaka Bohu existuje ešte stále hromada ľudí, ktorých zanietenie nepustilo, alebo dokonca chytilo. Práve taký si dnes kupujú Raspberry Pi a to čo s ním vystrájajú väčšinou hravo tromfne aj tie najdrahšie superbedne so supervýkonom. Komunita, ktorá sa okolo tohto počítača na kreditke vytvorila je niečo o čom snívajú všetci i tí najväčší producenti výpočtovej, či spotrebnej elektroniky a to vrátane spoločnosti Apple. Sú to na kopu nahádzaný nadšenci, developeri, elektrotechnici, hackeri a rôzny ďalší blázni, pre ktorých sa Pi stalo tým, čim bol kedysi pre prvých užívateľov ich Apple II, ZX Spectrum či Atari, Amiga alebo Commodore. Kľudne im vezmite a vyhoďte z okna ich stolný Intel i7, no ani neskúšajte siahnuť na malú čiernu krabičku od starej magnetofónovej kazety prilepenú obojstrannou lepiacou páskou na zadnej strane monitora. To by mohla byť tá povestná posledná chyba. Je to ako keď chce exekútor zabaviť Harley Davidson členovi Hell Angels.

Čo dodať na záver. Snáď z nostalgie, či pocitu vzdoru mi pod stolom za mojim AMD A6-3670 visí na sieťovom kábli jedno malé Pi. Beží na ňom Raspberry port Debian Linuxu prístupný cez SSH, testovací Apache2/PHP5 server, Samba, drobný Crontab skript zasielajúci pri zmene externej IP adresy tú novú na môj mail a rTorrent klient. Mám ho len pár dní, tak toho zatiaľ nie je veľa, ale Boh vás varuj ak mi naňho niekto z vás siahne.